Startup SmartCity Group zo Startup centra UVP TECHNICOM sa významnou mierou podieľal na obnovení plávajúcej fontány v historickom Košickom mestskom parku. Fontána sa stane zrejme prvou fontánou na Slovensku, ktorá bude vďaka startupu riadená umelou inteligenciou.

Fontána bude sama schopná regulovať svoj chod a prispôsobovať sa vonkajším podmienkam, ako aj želaniam a preferenciám návštevníkov. Na vodnej clone dokáže premietať videoprojekcie aj filmy.

„V rámci spolupráce medzi TUKE a Správou mestskej zelene vznikla zaujímavá myšlienka na vývoj smart systému pre riadenie, správu a prevádzku fontán. Nakoľko je nám, ako tímu zo startupu Smartcity blízka umelá inteligencia a jej rôzne podoby, tak sme dospeli ku myšlienke vytvoriť aj celý softvér pre riadenie jednej z najmladších a technologicky najnáročnejších fontán v Košiciach. Nové riadenie fontány, ktoré sme vyvynuli, umožňuje okrem bežnej prevádzky aj možnosť zahrať pesničku na želanie, alebo aj premietať na vodnú clonu. Táto fontána je zaujímavá aj tým, že pontón na ktorom sú umiestnené všetky čerpadlá pláva a aj preto sa táto fontána volá „Plávajúca fontána“. Naša umelá inteligencia „Conrád“, ako ju voláme sa stará taktiež aj o celý chod fontány a dozerá na chod aj ostatných prvkov. Conrád zbiera aj údaje o počasí, stave čerpadiel, svietidiel, projektore, stave vody a vodnej hladiny, ako aj o spotrebe elektrickej energie a mnoho ďalšieho, následne po spracovaný vyhodnotí stav a prispôsobí aj chod samotnej fontány, prípadne včas upozorní obsluhu o jej poruchách“, povedal o tejto svojej zaujímavej spolupráci Erik Kuzma zo startupou SmartCity Group.

 Reportáž z otvorenia fontány: https://www.youtube.com/watch?v=lczxJEWYdf4