Metropola východu hostila v dňoch 20.-21. septembra 2022 štvrtý ročník podujatia SlovakiaTech, ktoré patrí medzi najväčšie technologické konferencie na Slovensku. Hlavnou myšlienkou podujatia bola synergia slov: technológie, podpora a ľudskosť.
Počas dvoch dní sa Technická univerzita v Košiciach excelentne zhostila úlohy odborného garanta konferencie s tradičnou dominanciou. Okrem hlavnej expozície TUKE, ktorá ponúkala zaujímavé výstupy realizovaného výskumu a projektov si každý návštevník pri vstupe do objektu nemohol nevšimnúť hlavný exponát podujatia – prototyp športového vozidla s vodíkovým pohonom, ktorý vzišiel zo spolupráce Strojníckej fakulty TUKE a spoločnosti Matador Group, a po Expe v Dubaji zažil svoju košickú premiéru. Samozrejmosťou boli aj ďalšie odborné konferenčné a B2B sekcie či vystúpenia etablovaných odborníkov univerzity na hlavných pódiách konferencie.
Expozícia TUKE
Po tom, čo minulý rok ešte doznievala pandémia, tohto roku už v sekcii EXPO naplno a bez akýchkoľvek obmedzení bol prezentovaný inovačný potenciál vystavovateľov. Expozíciu pripravila aj TUKE, ktorá jeden z dominantných výstavných priestorov zaplnila zaujímavými inovačnými nápadmi fakúlt a startup tímov z Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM, ktoré boli prezentované v podobe funkčných konceptov i finálnych praktických riešení pre rozličné sektory, ktoré sú pripravené na využitie od domácností až po priemysel. 5 fakúlt univerzity prezentovalo napríklad vodíkové auto MH2, raketu jastrab, materiály pre vývoj nových batérií a vodíkových palív, digitálne novinky v stavebníctve, možnosti využitia VR v umení a dizajne. Pozornosť vzbudzoval aj maxilofaciálny implantát – najväčší tvárový implantát na svete (86% tváre) a ďalšie zaujímavosti.
Okrem fakúlt sa v TUKE expozícii prezentovali aj špičkové startupy z Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM, ktoré zaujali zvedavú verejnosť ale i potenciálnych investorov svojimi prelomovými riešeniami v oblastiach úspory energie (CEELABS), navrhovania liečebných ortéz (Arttege Ortho 3D), praktického využitia rozšírenej reality a holografických prezentácií (APONI), ovládania inteligentnej fontány s využitím umelej inteligencie (SmartCity Group), využitia metód prediktívnej analýzy pre efektívnu prevádzku e-shopov (storePredictor).
RawMaterials Day
Sekcia privítala kľúčových aktérov z oblasti nerastných surovín s cieľom predstaviť najnovšie stratégie a trendy. Pozostávala z prednášok autorít ako je Úrad vlády SR, EIT RawMaterials, Národná kancelária Horizont Európa, Inovačné centrum Košického kraja či Enterprise Europe Network. Podujatie pokračovalo prezentáciami priemyselných reprezentantov a ich skúsenosťami z implementácia inovačných projektov a workshopom na tému cirkulárna ekonomika.
Business to business stretnutia
Jedna z aktivít UVP TECHNICOM je podpora podnikateľov v rámci siete Enterprise Europe Network (EEN). Práve v tejto súvislosti uzol EEN pri TUKE organizoval v rámci SlovakiaTech kooperačné medzinárodné podujatie zamerané na úspešné dosiahnutie spoluprác prostredníctvom cielených bilaterálnych stretnutí v priebehu dvoch konferenčných dní (bol vytvorený priestor pre bilaterálne stretnutia podnikateľov zo Slovenska so zahraničnými partnermi s cieľom dosiahnuť obchodnú spoluprácu). Sekcia niesla názov SlovakiaTech: Business & Technology Matchmaking a účastníci mali možnosť dohodnúť si buď prezenčné, hybridné alebo virtuálne stretnutia.
Prednášky
Na SlovakiaTech 2022 sa predstavilo aj niekoľko odborných rečníkov reprezentujúcich pôdu TUKE. Profesor Juraj Sinay sa predstavil ako panelista na tému Akčný plán pre úspešnú realizáciu Národnej vodíkovej stratégie. Docent Maroš Halama predstavil Kľúčové aspekty v clean a smart technológiách. Okrem toho sa zúčastnil aj Globsec diskusie na tému: Udržateľná zmena – Mestské bezuhlíkové technológie. V súvislosti s ústredným exponátom vystúpil aj prof. Tomáš Brestovič a porozprával, ako vznikal prvý slovenský vodíkový superšport.
Podcast
Mediálnym partnerom konferencie bol aj jeden zo startupov UVP TECHNICOM – grant UP. Okrem mediálnej podpory zabezpečí aj distribúciu panelových diskusií prostredníctvom svojho podcastového kanála. Navyše, podcast grant UP prinesie aj 3 zaujímavé rozhovory na témy astronómie a grantov z NASA s Petrom Verešom, robotiky a kybernetiky v našich životoch s Františkom Duchoňom a poslucháči sa budú mať tiež možnosť dozvedieť detaily o stratégii výskumu, vývoja, inovácii pod Plánom obnovy s Ivou Kleinovou. Tieto rozhovory boli nahrávané priamo na mieste konferencie a budú publikované na kanáloch grant UP v najbližších týždňoch.
Viac info na stránke: https://www.slovakiatech.sk/
V Košiciach, 23. septembra 2022
UVP Technicom